Anasayfa

Ara

Favori

Sepetim0

Giriş

(0)

Çamlıhemşin Şimşir Ormanı

Özet
:

Fırtına Vadisi’nde yer alan ve Karadeniz bölgesinin kültürel ve görsel anlamda en önemli ağaç türlerine sahip ormanlarından biri konumunda olan Şimşir Ormanı, her yıl binlerce yerli ve yabancı turist ağırlamaktadır. Orman içerisinde şimşir ve uzun yapraklı şimşir olarak 2 farklı türde şimşir ağacı bulunmaktadır. Bu ağaçlar 8 metreyi aşan boyları ve 25-30 cm çapları ile dünya üzerinde koruma altındaki 100 ormandan biri olarak gösterilmektedir. Bununla birlikte Fırtına Vadisi’nde bulunan Şimşir Ormanı’nda; ladin, kayın, kızılağaç gibi ağaç türlerine de rastlamak mümkündür.

 

Kuruma Tehlikesi Geçiren Şimşir Ormanı Nasıl Kurtarıldı?

Şimşir Ormanı

Türkiye’de yaşlı şimşir ağaçlarının oluşturduğu tek orman Fırtına Vadisi’ndeki Şimşir Ormanı’dır. Daha önceki yıllarda kaşık, tarak gibi oymacılık gereçleri için kesilen bu ağaçlar, yıllarca değeri bilinmeden kontrolsüz bir şekilde kesildiğinden dolayı yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır. Bununla birlikte ormandaki ağaçlar çevre kirliliği ve hastalık gibi birçok sorunla karşı karşıya kaldığı için kurumaya başlamıştır. İlk olarak 2010 yılında görülen bu hastalık tahribat, şimşir ağaçlarının dal ve gövdelerinde çürüme ile kendisini göstermiştir. Doğa Koruma ve Milli Parklar ekibinin çalışmasıyla birlikte, söz konusu ağaçlardan örnekler alınarak kurtarma çalışmalarına başlanmıştır. Bununla birlikte İtalya’dan gelen uzman ekiplerin de yardımı ile gelişmiş olan ağaçlara aşı yapılarak mantar hastalığı yok edilmeye çalışılmaktadır. Kuruma ve hastalıkla mücadele günümüzde hala devam etmektedir.

 

Şimşir Ormanı’na Nasıl Gidilir?

Şimşir Ormanı

Dünyada başka bir örneği bulunmayan bu doğa harikası Şimşir Ormanları’nı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Şimşir Ormanlarına Rize Çamlıhemşin Fırtına Vadisi üzerinden ulaşabilirsiniz. Yaklaşık 1100mt rakımda bulunan bu değerli ormanı Ezgi Turizm farkıyla ziyaret etmek isterseniz web sitemiz üzerinden bilgi alıp, rezervasyon yaptırabilirsiniz.

 

Ezgi Turizm olarak bu yazımızda Çamlıhemşin Şimşir Ormanı hakkında merak edilen sorular hakkında detaylı bilgiler veremeye çalıştık. Umarız faydalı bir yazı olmuştur. Eğer sizde Karadeniz’in eşsiz doğal güzelliklerinden biri olan Çamlıhemşin Şimşir Ormanı’nı ziyaret etmek istiyorsanız sizin için düzenlediğimiz Karadeniz Turu seçeneklerine mutlaka göz atmalısınız.Detaylı bilgi için sitemizde yer alan iletişim kısmından bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Resim
Resim
Resim
alt
alt
alt
X