https://www.rizetours.com/

Anasayfa

Ara

Favori

Sepetim0

Hesabım

(0)

Konaklamalı Ayder Fırtına Vadisi Turu

Konaklamalı Ayder Fırtına Vadisi Turu

Trabzon Çıkışlı Sonbahara Merhaba Konaklamalı

Ayder yaylası Fırtına Vadisi Turu

Öğrenci 180 TL

Sivil 210 TL

 26 EKİM 2019 Cumartesi Günü

Trabzon Forum önünden değerli misafirlerimizi karşıladıktan sonra Ayder Turu için hareket ediyoruz.

Karadeniz sahil şeridi üzerinde bulunan Sürmene, Of, Çayeli, Pazar,  Ardeşen ilçelerinden  son olarak Atmaca Heykeli yanında son katılımcılıları aldıktan sonra  karşımıza Kaçkar Dağlarını aldığımız muhteşem manzara ile Fırtına Vadisine giriyoruz. Vadinin muhteşem doğal ambianzı eşliğinde ilerlerken etrafımızda bulunan, birbirinden uzak Rize mimarisi ile süslenmiş evleri görünce çok etkileneceksiniz.

Fırtına Vadisi üzerinde turumuzun ilk mola noktası olan Timisvat Köprüsü (Osmanlı Köprüsü)'nde duruyoruz. 18. yüzyılda osmanlılar tarafından yapılan Timisvat Köprüsünün zemini taş döşemeli, korkulukları ve gövdeside kesme düz taştan yapılmıştır. Köprünün ihtişamında fotofraf çektirebilir ayrıca kalp rahatsızlığınız yoksa Zipline (Tel üzerinde uçmak) aktivitesine de katılabilirsiniz. ''Kaz uçarda Laz uçmaz mı?'' 

 

Vadi boyunca devam ederek Rizenin en az nüfuslu, bir o kadarda bozulmamış yapısıyla otantik Çamlıhemşin ilçesine çok kısa uğradıktan sonra yolun sağından Çat Vadisine giriyoruz. Aracımızla dere boyu muhteşem manzara eşiliğinde yavaş yavaş ilerlerken karşımıza bir çok televizyon dizi ve sinemalarının çekildiği Şenyuva Köyü çıkıyor.

Çinçiva kahvesinde Şenyuva Köprüsü manzarası ile enfes organik çayın tadına bakarken, günün en güzel karelerini fotoğraflayarak bu anı ölümsüzleştiriyoruz. Yaklaşık 30 dakika olarak ayırdığımız Şenyuvadan ayrılarak devam ediyor ve Zilkale'ye geliyoruz. Tabi Zilkale'ye gelmeden Kaleyi ilk gördüğümüz noktadan aracımızı durduruyor ve fotoğrafını çekiyoruz.

Zilkale denizden yaklaşık 750 metre yüksekliktedir. Vadinin beline kurulduğundan aşağıdan akan fırtına deresinden yüksekliğide tam 100 metredir. 14. yüzyılda Rumların Kommenos Krallığı döneminde yapılan Zilkale üzerine çıktığınızda kendinizi adeta bir kartal yuvasında hissedeceksiniz.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan değerlendirmede Türkiyenin en görkemli Kalesi Zilkale seçilmiştir. Zilkaleyi yılda yaklaşık 400 bin kişi ziyaret etmektedir. Zilkaleden ayrılıyoruz yolumuza devam ederken buseferki durağımız Palovit Şelalesi....

 

Karadenizin en yüksel debili şelalelerinden olan Palavit Şelalesi 15 metre yüksekten akmaktadır. Kaçkar Dağları Milli Parkı içerisinde, etrafı tamamiyle gür ormanlarla kaplı olan şelaleyi karşısında bulunan plartformdan izleyebiliyor dileyen misafirlerimiz köpük köpük akan çağlayanın altında oluşan gölün kenarına inebilirler.

Palovit Şelalesinde yaklaşık 30 dakika kaldıktan sonra geri dönüyor tekrar Çamlıhemşin ilçesine geliyoruz.

Buradan Hala deresi boyunca Ayder Turu Yaylası yoluna giriyoruz. 30 dakikalık mis kokulu cennet yeşili ladin ormanları arasında derenin gür sesi altında yaptığımız yolculuktan sonra bütün ihtişamıyla  karşımızda dünyanın en güzel yerlerinden olan Ayder Yaylası çıkıyor. Ayder Yaylasında bizleri tulum ile oynanan horon halkaları karşılıyor. 

Denizden 1220 metre yükseklikle bulunan  Ayder Yaylası içerisinden geçen Kavrun deresi, etrafını kaplayan çam ormanları ile bölgenin oksijen deposu durumuda... Gelintülü Şelalesi, Kalegon ve Treekink parkurunda yürüyüşlerle şehrin sitresini ve negatif elektriğini toprağa veriyoruz..

Akşam Yemeği ve dinlenmek için Ayder Vesile Otele Yerleşiyoruz. 

27 EKİM 2019 PAZAR Günü

Sabah otelimizde aldığımız açık büfe sabah kahvaltısından sonra güne başlıyoruz. Saat 15:00'e kadar Ayder Yaylasında serbest zamandan sonra dönüşe geçiyoruz ve saat 19:00'de misafirlerimizi  Trabzon'da  bırakıyoruz.

 Bir sonraki Ezgi turizm organizasyonunda buluşmak ümidiyle....

X