Anasayfa

Ara

Favori

Sepetim0

Hesabım

(0)

DOĞU KARADENİZ YAYLALAR VE KÜLTÜR TURU

DOĞU KARADENİZ YAYLALAR VE KÜLTÜR TURU

Tur Ücreti: 2200 TL

6 Gece 7 Gün

1.Gün: Fırtına Vadisi Çamlıhemşin,  Ayder

Trabzondan Transfer. Kahvaltı sonrası Burada bizi bekleyen araçlarımızla Rize Şehir merkezi, Rize   Kalesi, görülür. Doğu Karadeniz Bölgesi’nin küçük ve sevimli ilçesi Çamlıhemşin’e  doğru gidiyoruz. Fırtına Vadisi içinde bir tarafta yeşilin her tonunu, bir tarafta Fırtına Deresi’ni, bir tarafta bozulmamış yöre mimarisinin örneklerini görecek ve kemer köprüleri gezeceğiz. İlk durağımız Timisivat (Osmanlı alabalık)Taş kemer köprüsü ve Ayder Yaylası’na çıkacağız. Ayder, Tar, Gelintülü, Bulut şelaleleri görülür. Galegon denilen mevkiden başlayarak Ayder Yaylası'nı yürüyerek gezeceğiz. Görüntüler büyüleyici.Şelaleler ayrı bir güzellik katıyor bu güzelliğe. Alışveriş için yeterince zamanınız da var. Akşam     yemeği ve konaklama Canlı müzik eşliğinde eğlence ve otantik karadeniz müziği

(Konaklama Elizan Dağ Evleri)
  
2.Gün Çinçiva Zil Kale, Tarzan Park,  Palovit Şelalesi, Çat vadisi, Gito Yalası, Ayder,

Kahvaltı sonrası  "Dizilerin çekildiği Şenyuva (Çinçiva) Köyü ve buradaki kemer köprüyü gezdikten sonra yolculuğumuz Mollaveyis, Zilkale’ye doğru devam edecek. Denizden 750 metre, hemen altında akmakta olan Fırtına Deresi’nden de 100 metre yükseklikte, sarp bir kaya üzerinde 14. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen Zilkale, ihtişamlı görüntüsüyle yüzlerce metre ötelerden de gözükebiliyor. Önce uzaktan görüntüleyip ardından içini gezeceğiz. Şelale, Tarzan Parkta isteyenler aktivite yapabilir. Palovit Şelalesi, Merdivenli Görülür,  Goluna, Meydan, ve Gito Yaylasına çıkılır. öğle yemeği için serbest zaman. Yolumuza Çat yaylasıve vadisine inerek devam ediyoruz.Tarihi Taş kemer köprü Çilanç görülür. Çat Toşi, pansiyonda Çoban ateşi eşliğinde horon, tulum atma türkü ve eğlence…

(Konaklama Elizan Dağ Evleri)
   
3.Gün: Ardeşen, Fındıklı, Arhavi, Hopa, Borçka, Artvin, Deriner Baraji,

Borçka'ya doğru yolumuza devam ediyoruz. Hopa'dan itibaren Karadeniz ile vedalaşıp  Borçka Baraj Gölü, Deriner Barajı'nı izleyerek Cittaslow ( yavaş şehir ) kenti olan Şavşat'a  gidiyoruz. İlk gün için yol biraz uzun ama bu güzellikler için değecektir.

(Konaklama Şavşat Yeşil Vadi Otel)
  
4.Gün: Şavşat, Sahara Milli Parkı Şavşat Karagöl – Yavuz köy –Veli Köy

Kahvaltı sonrası Birbirinden güzel Şavsat köylerini gezeceğiz. Otantik dokusu bozulmamış köylerin her biri birer tablo gibi. Ciritdüzü ilk göreceğimiz köy. Daha sonra Cevizli (Tibet ) köyündeki Tibet Kilisesi'ni gezeceğiz. Yıkılmaya yüz tutmuş kilise ve köyü gezip burada çay içtikten sonra, Pınarlı (Suloban) köyünü geçip  Gençiyan Dağı dibinde bulunan Balık Gölü’ne gideceğiz. Aracımız ile Kışlalara kadar gittikten sonra yaklaşık 1,5 saatlik yürüyüş ile önce Şırata Gölleri ardından orman içinden yürüyerek Balık Gölüne ulaşıyoruz. Yürüyerek istemeyen araç ile gidebilir. Göl kenarında öğle yemeğimizi yedikten sonra Veliköy'ü görüp, Cevizli, Köprülü, Meşeli köyleri görüntülenip Rize günübirlik turlar Savsat Karagöl'e geçiyoruz. Adeta bir orman karanlığına gömülmüş olan göl ve içindeki renkli balıklar büyüleyici bir güzelliğe sahip. Göl kenarındaki bir patikada kısa bir yürüyüş yaptıktan sonra Sahara Yaylaları, Yavuzköy seyir terasından tablo gibi duran. Düzenli, konaklar, Yavuzköy'ü seyredeceğiz Daha sonra otelimize geri dönüyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

(Konaklama Şavşat Yeşil Vadi Otel)

5.Gün: Meydancık - Maçağel vadisi,  Karcallar,  Maral Şelalesi ve Borçka Kara Göl
 

Kahvaltı sonrası Şavşat'ın Meydancık Beldesine bağlı yaylaları görüp, Ardından Yerleşim olarak Gürcistan sınırına ile birleşik olan Maçağel (Camili) Vadisine hareket ediyoruz.  Parkur üzerinde Gürcü Köyleri, yaşlı Anıt Ormanları göreceğiz. En son nokta Gorgit Yaylasıdır. Bölge barındırdığı doğal alanların korunması ve yöre halkının sürdürülebilir gelişimini sağlamak amacıyla Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından koruma altına alınarak 29 Haziran 2005 tarihinde Türkiye’nin ilk "Biyosfer Rezer Alan" ilan edilmiştir. Burada Karçal Dağları tamamen karşınızda görsel bir şölenle duruyor olacaktır. Macahel'in merkezi konumundaki Camili. Buradaki ahşap cami ve sınır karakolumuzu gördükten sonra Maral Şelalesi'ne doğru yolumuza devam ediyoruz. Maral Köyü'nü geçip aracımızın yaklaşabildiği son noktadan itibaren 10 dakikalık bir yürüyüş ile şelalenin görülebileceği alana iki yüz metre kadar inilerek gidilebiliyor. Maral Şelalesi, 65 metreye yakin yükseklikten düşüyor. Ladin ve kayın ağaçları arasından rengârenk kelebekler eşliğinde dik bir yamaçtan aşağı doğru inen şelalenin dibine inmek isteyenlerle rehberimiz inecektir. Ama şelale seyir terasından daha güzel görünmektedir. Burada bir süre dinlenip çayımızı içtikten sonra aracımıza yürüyerek geri dönüyoruz. Şelalede yüzme  ve fotoğraf molasından sonra fotoğraflama yapıldıktan sonra Tabiat Parkı olan "Saklı Cennet" olarak adlandırılan Borçka Karagöl'e gidiyoruz. Güzelliğiyle son yıllarda turizmin gözdesi olan gölü gezip dileyenlerle yürüyerek etrafında bir tur atıyoruz. Konaklayacağımız otele dönülür.

(Konaklama Borçka Lapera Butik Otel)
 
6.Gün : Artvin, Borçka, Arhavi, Kamilet vadisi, Çifte köprü, Mençuna Şelalesi,
 

Kahvaltı sonrası Borçka geçilerek ve Hopa inilir. Arhavi Kamilet vadisine doğru yolumuza devam ediyoruz. İlk durağımız Çifte Köprü. Soğucak-Sahinkaya derelerinin birleştiği noktada, iki ayrı dere üzerine inşa edilmiş olan bu kemer köprüler ve bulundukları ortam sizleri büyüleyecektir. Köprüleri gezdikten sonra Kamilet Vadisi boyunca ilerleyerek Mençuna Şelalesi'ne yürüyeceğimiz patikaya yakın bir noktada duruyoruz. Bundan sonrasını yürüyerek gideceğiz. Yürümek istemeyenler buradaki tesiste dinlenebilirler. Gidiş-Dönüş bir saatlik bir yürüyüşümüz var. Giderken genellikle çıkış. Ama patika çok düzgün ve yer yer tahta merdivenler yapılmış. Zaten yavaş çıkacağız. Çıktığınızda göreceğiniz görüntünün buna değdiğini göreceksiniz. Bir süre oturup dinleniyoruz. Şelale ilk basamakta 60 metreden, daha sonraki ikici basamakta 20 metreden dökülerek yüzülebilecek genişlikte bir havuz oluşturuyor. Daha sonra ayni patikadan aşağı iniyoruz. İniş çok kolay, ama bütün dağ kazalarının da inişte meydana geldiğini unutmuyoruz. Aracımızı bıraktığımız yerdeki tesiste çaylarımızı içtikten sonra Fındıklı Çağlayan vadisindeki konağımıza doğru yolumuza devam ediyoruz.

(Konaklama İnceler Konağı)
  
7.Gün: Sahil Yolundan Trabzon'a doğru dönüş yolculuğumuz başlıyor.

Trabzon’da Şehir içi turumuzu gerçekleştiriyoruz. Atatürk Köşkü ve Ayasofya Camiinden sonra Trabzon Havalimanı veya Trabzon Otogarı'ndan yolcu ediyoruz. Trabzon'a varış saatimiz 19:00

 
Bu tur özel ve tarihleri konuklara göre ya da uygun tarihlere ayarlanabilir

AKTİVİTE: Yayla ve Eko Turizm, Trekking, Doğa Tanıma, Bitki Tanıma, Kuş Tanıma, Yaban Hayatı Tanıma, Amatör Balıkçılık, Rafting,  Çim Kayağı, At Safari, Bal ve Yosun Terapi, Termal kaplıca, Tarih, Kültür, Eğlence, Yöresel Eğlence, Fotoğraf ve Kamera Yaylalarda Salıncak keyfi, Zipline ve Rafting.

 
AKTİVİTE SÜRESİ: Yürüyüş süreleri ortalama günlük sabah 1,5- 2 saat veya öğleden sonra 1,5- 2 saat civarında.

 

 

KONAKLAMA: Turumuz otel ve ahşap pansiyon konaklamalıdır. Tur boyunca otellerimiz Bungalov-serender, pansiyon ve otel şeklindedir.
Bu turlarımıza Türkiye'nin her yerinden, sağlıklı, her yas grubundan insanlar katılabilir. Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden gelen katılımcılar çok kısa sürede kaynaşarak, kalıcı arkadaşlıklar oluşturmaktadırlar. Bu nedenle kendinizi yalnız hissetmeniz mümkün değildir. Bu turlarımız pansiyon-otel konaklamalıdır. Pansiyonlarda sinirli sayıda oda olması nedeniyle tek kisilik oda fazla veremiyoruz. Odalara yerleştirme oda sayısı es durumu, kadın - erkek, arkadaşlık durumları göz önüne alınarak rehberimiz tarafından yapılmaktadır. 

 
GEZİ HAKKINDA

TUR ÖZETİ

 

 

Rize ve Artvin yaylaları Kaçkar Dağları'nın silsilesinde, en akıl almaz tepelerine, en güzel vadilerine kurulmuş yaylalardır. Muhteşem manzaraları, temiz havası, sevecen insanı ile bambaşka bir dünya. Yüzlerce yayla arasından biz sizlere en güzel yaylalardan dolu dolu bir program yapmaya çalıştık. Genel olarak Rize ve Artvin’in Vadilerini ve yaylalarını gezeceksiniz.

 
·          İkizdere, Ovit, Anzer, Fırtına, Hemşin, Marselevat, Tunca, Arılı, Çağlayan, Kamilet  Vadilerini, Batum’u, Kelebekler vadisi, Karcal ve Kaçkar               dağları, Borçka ve Şavşat             Kara Gölleri,  Bakir Doğası İle Maçahel Gezeceksiniz.
·         Mençuna, Maral, Tar,Bulut, Akırgel, Eğvane,Gelintülü, Palovit Şelaleler, Cittaslow Adı İle Anılan Şavşat, Borçka ve Şavşat Yaylaları
·         Birbirinden Güzel Laz, Hemşin, Gürcü Kültürü Köyleri
·         Yöresel Yemekler ve İçecekler
·         Çoban ateşi eşliğinde yöresel eğlence
 
GİDİLEN YERLE İLGİLİ YÖRE BİLGİSİ  

Doğu Karadeniz; eşsiz tabiat güzellikleri ve bu topraklar üzerinde binlerce yıldan beri yaşamış çeşitli uygarlıkların bıraktığı kültürel değerlerle, büyük turizm potansiyeline sahip bir ildir. Tarihsel ve Tabii güzellikler bakımından bu denli zengin olan bölgemizde, turizm faaliyetleri artık 12 ay gerçekleştirilebilmektedir. Kış turizmi, Kongre Turizmi, Termal turizm, Dağ turizmi, yayla Turizmi ve  köy turizmi gibi alanlarda faaliyetler görülmektedir.

 

Yaylalar, Karadeniz’de Tabii ve ekonomik nitelikleri yanında sosyal ve kültürel bir olgu olarak da önem taşımaktadır.
Tabiii ve kültürel kaynaklar nedeniyle, önemli çekiciliklere sahip olan Fırtına Havzası ve Kaçkar Dağları Milli Parkı’nda basta; Dağ Turizmi (Tabiat Yürüyüşü/Dağ Yürüyüşü, Kaya Ve Zirve Tırmanışı) Ve Yayla Turizmi, Termal Turizm, Kültür Turizmi, Kırsal Turizm (Tarım Ve ÇiLik Turizmi), Yaban Hayatı ve Kuş Gözlemciliği (Ornito-Turizm), Av Turizmi, Botanik Turizm, Akarsu Turizmi (Sportif Olta Balıkçılığı, Kano Ve Rafing), Kongre Turizmi, olmak üzere, Rafing, Heliski, Kamp ve Karavancılık, Fotoğrafçılık (Foto Safari), Dağ Bisikletçiliği, Yamaç Paraşütü, Atlı Tabiat Yürüyüşü, Film-Belgesel Yapımı, Bilimsel Araştırmalar ve Eğitim Kampları gibi Tabiata dayalı çeşitli rekreasyonel etkinlikler gerçekleştirilmektedir.

 

Orman varlığı, su varlığı, temiz havası, Tabiata uyumlu geleneksel ahşap konutları, bitkileri, yaban hayatı ile Turizm ve Rekreasyon için önemli bir potansiyeldir. Alternatif (yeşil) turizm için çok uygun bir yöredir. Zengin ormanları, florası ve faunası, buzul gölleri, ırmakları, coşkun dereleri, tarihi, kültürel ve arkeolojik değerleri, peyzaj görüntüleri, dağ ve Tabiat yürüyüşleri, rafing, foto ve jeep safarileri, kış sporları, av spor ve olta balıkçılığı, çim kayağı, şifalı suları, el sanatları, yayla şenlikleri ile bir turizm cenneti olmak için yeterli niteliklere sahiptir.

 

Tabiat ağırlıklı turizm türlerinin görüldüğü Doğu Karadeniz ve  yaylaları, aynı zamanda binlerce yıllık kültürel mirasla şekillenen, geleneksel mimari yapı (taş ve ahşap konaklar ve ahşap camiler, yayla evi, nayla, su değirmeni, kemer köprüler v.b.) ve kültür ürünleri (tarım, hayvancılık, giyim-kuşam, zanaat v.b.) ile önemli bir Kültür Destinasyonunu durumundadır. 
 
Özellikle Rize’nin Güneyi’ndeki Kaçkar Dağları ile yüksek dağların eteklerinde yeralan yaylalarda yapılan ve bölge halkının sosyo-kültürel birliğini yansıtan “Yayla Şenlikleri ve Vartevor” kültür turizmi açısından önem arz etmekte; iç turizmin en önemli unsurunu oluşturmaktadır.
Doğu Karadeniz Coğrafyası ve Tabiatı; Yayla, Eko, Doğa, Yeşil turizm ve  Alternatif turizm çeşitleri için çok uygun yöredir. Dolayısıyla Zengin Ormanları, Florası ve Faunası, Krater ve Buzul Gölleri, Buzulları, Coşkun Dereleri, Vadileri, Kaplıcaları, Tarihî, Arkeolojik ve Kültürel Değerleri Olağanüstü Kırsal Peyzaj Görüntüleri İle, Dağcılık, Doğa Yürüyüşleri, Rafting, Foto-Safari, Kampçılık, Bisiklet Turları, Çim Kayağı, Balon, At-Safari, Bal-Yosun Terapi, Sosyal Ve Etnografik Turizm, Eko Turizm, Yayla Turizm, Agro Turizm, Çim Kayağı, Doğa Tanıma, Bitki Tanıma, Kuş Gözlemciliği, Sportif Olta Balıkçılığı Gibi Turizm Aktiviteleri Ve Yayla Şenlikleri, El Sanatları Gibi Yerel Kültürel Etkinlikleri Ve Değerler İle Şifalı Otları ile Trabzon – Rize ve Artvin alternatif turizm bakımından turizm cenneti olmak için gerekli tüm özelliklere sahiptir.


ULAŞIM
Minübüs (Ford- Mercedes-Wolsvagen) İle Ulaşım
 
ÜCRETE DÂHİL OLANLAR

·         Konaklama
·         Kahvaltı
·         Akşam Yemeği
·         Ulaşım ve Tüm Ara Transferler
·         Havaalanı Transferleri
·         Milli Park ve Özel Müze Giriş Ücretleri
·          Rehberlik Hizmeti
·         Müze Ve Ören Yeri Girişleri
·         Kdv
·         Seyahat Güvence Sigorta Poliçesi
·         Samimi, Kaliteli, Güler Yüzlü  Hizmet
·          Yöresel Kültür (Horon, Türkülü Ve Eğlenceler)
 
ÜCRETE DAHİL OLMAYANLAR
Son gün yemeği, yemeklerde alınacak alkollü ve alkolsüz içecekler
·         Rafting ve Zipline
·         Macera parkı aktivite ücretleri
·         Öğle yemekleri
·         Otellerdeki ve yemeklerdeki tüm ekstralar
 
 
GEREKLİ MALZEMELER

Önceden Giyilmiş Yürüyüş Ayakkabısı Veya Botu,
Yağmurluk (Panço Tercih Edilmelidir)
Kolay Giyilip Çıkarılabilen Rahat Pamuklu Giysiler,
Zaman Zaman Serin Olabileceği Düşünülerek Kazak,
 Polar(Alt-Üst) Giysi, Güneş Kremi, Şapka,
Bandana, Küçük Bir Sırt Çantası ,
Yedek Giysi Ve Çamaşır,
Yedek Çorap,
Yedek Ayakkabı, Terlik,
Koruyucu Güneş Kremi,
Fotoğraf Makinesi, Pil, Yedek Film, Yedek Hafıza Kartı Şarj Aleti,
Anti Bakteriyel Jel.
Şort ve Mayo
 
DİĞER BİLGİLER
Gezi ücretine dâhil olmayan yemeklerde restoran vs. eğlence mekânları rehberlerimiz yer veya yerler önerir, ancak önerilen yerlerden hizmet alma zorunluluğu yoktur. Gezi programını aksatmamak koşuluyla konuklarımız diledikleri yerden hizmet alabilirler.
 
REHBERLER HAKKINDA
AÇIKLAMA: Turlarda size liderlik yapacak olan kişiler bu coğrafyada doğup yaşayan dağcılık eğitimi almış, Araştırma planlamalar yapmış kişiler, TDF (Türkiye Dağcılık Federasyonu) eğitmenleri oluşmaktadır. Ayrıca yöre bilgisi, Yeterli eğitime sahip ve her türlü donanıma sahip yöre insanlarıdır.
SABRİ ASLİŞEN: TDF Kulübü Sporcusu Dağcı
HİKMET HABERAL (Kaçkarlarun Çobani): Araştırmacı Yazar Ve Turizm Uzmanı
Hava ve yol şartlarına göre Rehberlerimiz Alternatif programımız devreye konulacaktır.
TURDAKİ YEMEKLER
Kahvaltıda; Yoresel tatlar ağırlıklı olarak, Doğal ürünlerle zenginleştirilmiş menü.Yerli peynir çeşitleri, Muğlama, Kaygana, Minci, Tereyağı,Yerel bal, Likaba reçeli, Marmelat, Yumurta, Süt,Kaymak,Mısır ekmeği, Zeytin çeşitleri, Helva vs.
Öğle yemeklerinde;  Öğle yemekleri Ekmek arası sandviç olacaktır. İsteyen konuklarımız Öğle yemeklerimiz gidilen yöreye göre, Yöresel Yemek veya Restaurantta ulusal yemek şeklinde olacaktır.(Kuzu İzgara, Saç kavurma, Köfte, Izgra Ala Balık, Çorba, Muğlama, Pilav, Salata, Yöresel tatlı )
Akşam Yemeklerinde; Otantik (Yerli halkın ürettikleri) yiyecek, Yöresel Tatlar, salata ve tatlılar. .(Kuzu İzgara, Köfte, Izgara Ala Balık, Çorba, Muğlama, Lahana sarması, Turşu Kavurması, Sebzeli Hamsi, Pilav, Salata, Yöresel tatlılar, Sütlaç, baklava, Mısır unu tatlısı, Pepeçura, )
Çoban Ateşi eşliğimde eğlence
Su İhtiyacı:  Karadeniz, su açısından sıkıntı çekmeyeceğiniz bir bölgedir. Yürüyüşler sırasında her yerde Buz gibi pınarlardan su bulabilirsiniz. Yanınızda Su matarası veya bir şişe bulundurmanız yeterli.


ezgitur.com
2019

+90 464 217 8444

Telefon
www.ezgitur.com © email : ezgitur53@gmail.com Tel : 4442253 Adres : Piri Çelebi Mah.İbrahim Karaoğlan Cad 4-G Rize Belediyesi Karşısı Doktorlar Sitesi Altı Rize
X