Anasayfa

Ara

Favori

Sepetim0

Hesabım

(0)

DOĞA OTANTİK KÜLTÜR YAYLA TURU VE KAÇKARLAR

DOĞA OTANTİK KÜLTÜR YAYLA TURU VE KAÇKARLAR
(Fırtına Vadisi Güzergahından)

Tur Ücreti : 1900 TL

1. Gün: Rize, Pazar, Furtına Vadisi, Çamlıhemşin, Çinçiva, Mollaveyiz, Zilkale, Goluna, Meydan, Çat Yaylaları


Trabzon Havalimanı’ndan Transfer. Rize Şehir merkezi, Rize Kalesi, Ziraat Çay bahçesi ve Doğu Karadeniz Bölgesi’nin küçük ve sevimli ilçesi Çamlıhemşin’e gidiyoruz. Burada bizi bekleyen araçlarımızla Fırtına Vadisi içinde bir tarafta yeşilin her tonunu, bir tarafta Fırtına Deresi’ni, bir tarafta bozulmamış yöre mimarisinin örneklerini görecek ve kemer köprüleri gezeceğiz. İlk durağımız Timisivat (Osmanlı alabalık) Taş kemer köprüsü, "Dizilerin çekildiği Çamlıhemşin ilçesi Konaklar mah ve Şenyuva (Çinçiva) köyü. Buradaki kemer köprüyü gezdikten sonra yolculuğumuz Mollaveyis, Zilkale’ye doğru devam edecek. Denizden 750 metre, hemen altında akmakta olan Fırtına Deresi’nden de 100 metre yükseklikte, sarp bir kaya üzerinde 14. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen Zilkale, ihtişamlı görüntüsüyle yüzlerce metre ötelerden de gözükebiliyor. Önce uzaktan görüntüleyip ardından içini gezeceğiz. Merdivenli Şelale, Palovit Şelalesi, Görülür, Goluna, Meydan, Çat yaylaları görülür. Çat yaylası öğle yemeği için serbest zaman. Çat Toşi, pansiyonda Çoban ateşi eşliğinde horon, tulum atma türkü ve eğlence.

(Konaklama Toşi Pansiyon Çat)2. Gün: Sıraköy Yaylaları, Verçenik Yaylası ve Kapılı Gölleri

 

 

Sabah kahvaltıdan sonra Çat yaylasına yarım saatlik doğa yürüyüşe geçilir. Aracımız bizi alır güzergâh boyunca doğal güzellikler içerisinde Kale- İ Bala ve Hemşin vadi vadisi boyunca devam edilir. Şebek köprüsünden sağdan Hemşin Sıra köylere ulaşırız. Hemşin Sıraköy (Aşağı köy-Ortaköy-Başköy)yaylaları, görülür bal terapi yapımı izlenir. Maden suyu ikramından sonra Verçenik Vadisi ve yaylasına ulaşıyoruz. Tarihi değeri olan Başköy konağı ziyaret edilir. Yayladan sonra yaklaşık 2 saatlik bir yürüyüşle Kapılı göllere çıkıyoruz. Çıkmak istemeyenlere yaylada sürprizlerimiz var yaylada. Buzul göllerine çıkanlarada göllerde süprizler var. Verçenik yaylası ve zirvesine (yaklaşık tırnanış gidiş dönüş 3–3,5 saat arası)tırmanış yapılır yedi göller görülür. rize günübirlik turlar bakir doğal yapısı, yüksek yaylaları, yaban hayatın canlılığı ve gözlenebilmesi, bol balıklı bakir dereleri, sayıları otuzu bulan buzul gölleri ve kuzeyden kara bir piramidi andıran Verçenik’in doruğu ile güzel kelimesinin önüne “en”i hak ettiğini düşünüyoruz. Özellikle Verçenik Dağı çıkışı çok yorucu olmayan fakat bazı teknik önlemler aldığımız zirve keyfinin “en” yoğun yaşanacağını düşündüğümüz bir çıkıştır. Zirve molasındaki manzara keyfi müthiştir. Etrafınızda izleyeceğiniz otuzun üstünde göl vardır. Ayrıca Kaçkar Dağı, Kavron silsilesi, Kemerli Kaçkar, Kuşaklı Kaçkar, Germaniman Dağı, Tatos Dağı gibi dorukları muhteşem manzaralarıyla göreceksiniz. Zirve tırmanışı yapamayanlar Verçenik yaylasındaki alternatif faaliyetlere( at safari veya yöresel kaymak-peynir yapımı-muhlama ziyafeti) katılır. Burada yayla evinde yöresel muhlama yapımı,süzme yoğurdu,doğadan toplanan yayla çayı Hemşin balı ikram edilir.

(Konaklama Toşi Pansiyon Çat)3.Gün: : Elevit, Trevit, Palovit, Amlakit, Hazindak, Pokut,Sal Yaylaları

 

 

 

 

Sabah kahvaltıdan sonra valizlerimizle birlikte otelimizden ayrılıp Bir günde 9 yaylanın görülebileceği bir rotaya yola çıkıyoruz. Sırasıyla Çat Çilan Köprüsüne türüyüş. Elevit yaylasında 20 dk gezinti. Nafkar ve Karunç Yaylaları geçilerek Trevit yaylasında 10 dk otantik yayla evlerinin batum turu fotoğraflanması. Buradan dik ve 7 ad. Virajın olduğu yokuş yolla Elevit ve Palovit ve Karmik yaylalarını ve Kaçkarlar silsilesini aynı anda görülen bir sırt olan Horon boğazına ulaşılır.15 dk Fotoğraf molası. Palovit yaylasına inişşe gelilir Amlakit yaylasında Şelaleler cafede 20 dk çay ve ihtiyaç molası.Buradan Hazindak yaylasına yeni açılan yolla çıkıyoruz. Eski yayla evleri ve otantik yaşam kültürlerini görme. Buradan Hareke edilerek Pokut yaylası muhteşem Kaçkarların büyüleyen manzarası ile geçilerek Sal yaylasında gün batımı eşliğinde horon ve türkü.
(Konaklama Ayder Elizan Dağ Evleri)


4.Gün: Haçizeni, Dobe, Avusor, Huser Yaylası Koç düzü Yaylaları

 

 

 

 

Sabah kahvaltısından sonra 15 dk lık yürüyüş. Ardından aracımız bizi alıyor. Kemerli Kaçkarlar ve Altıparmak dağlarının eteklerindeki Yaylalar Sırasıyla, Gunc ,Haçizeni,Taşlı, Dobe, Avusor, Peryatak, yaylaları geçilir sırt boyunca görüntü alınarak Huser yaylasına ulaşıyoruz. Zirvede dağların muhteşem görselleriyle çay molası, fotoğrak çekme, Salıncak keyfi. Ardından Kaçkar yaylaları,Lordeçor, Boğaz yayla ve koç düzü Yaylasına ulaşılır. Bu yaylada Bulunan ve ismini alan Adalı göl isminde bir göl var üzerinde adacıklar bulunmakta ve rüzgâra göre yer değiştirerek görsel şölen sunuyor.
(Konaklama Adalıgöl)


5. Gün: Ayder, Galegon, Gelintülü Şelalesi, Galerdüzü Aşağı ve Yukarı Kavron Yaylaları ve Buzul Gölleri

 

 

 

 

Kahvaltı sonrası aracımızla sırasıyla, Gunc Yaylası,Galer düzüne ulaşım burada Yusuf’un yerinde Çay molası. Yolumuza Kavron Yaylalarına doğru hareket ediyoruz. A. Kavron geçilir Yukarı Kavron’a ulaşırız. Y.Kavronda serbest zaman ve Buzul Göllerine tırmanma yüzme etkinliği ve horon. Göllere çıkamayanlar yayladaki konaklama ve yayla kahvesinde tesisler de etrafta dere kenarlarında zaman geçirebilirler.
(Konaklama Ayder Elizan Dağ Evleri)

 
6. Gün: Rize Kalesi,Ziraat Çay Bahçesi-Çay Fabrikası ve Rize Bezi Dokuma Fabrikası. Transfer

 

 

 


Sahil yolundan dönüş yoluna geçiyoruz. Çay fabrikasında Çay imalatı hakkında bilgi, "Feretiko" olan "Rize Bezi" satış noktasına uğruyoruz Rize bezi fabrikasında yöresel hediyelik eşya alışveriş Rize’nin Tarihi ve Kültürel mekânlarını ziyaret. Hava limanına transfer.


 

 

 

AKTİVİTE: Alternatif turizm çeşitleri, Yayla ve Eko Turizm, Trekking, Doğa Tanıma, Bitki Tanıma, Kuş Tanıma, Yaban Hayatı Tanıma, Amatör Balıkçılık, Rafting, Çim Kayağı, At Safari, Bal ve Yosun Terapi, Termal kaplıca, Tarih, Kültür, Eğlence, Yöresel Eğlence, Fotoğraf ve Kamera Yaylalarda Salıncak keyfi, Zipline ve Rafting.
 

 

 

AKTİVİTE SÜRESİ: Yürüyüş süreleri ortalama günlük sabah 1,5- 2 saat ve öğleden sonra yaklaşık 1,5- 2 saat . 
 
KONAKLAMA: Turumuz otel ve ahşap pansiyon konaklamalıdır. Tur boyunca otellerimiz Bungalov-serender, pansiyon ve otel şeklindedir. Bu turlarımıza Türkiye'nin her yerinden, sağlıklı, her yaş grubundan insanlar katılabilir. Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden gelen katılımcılar çok kısa sürede kaynaşarak, kalıcı arkadaşlıklar oluşturmaktadırlar. Bu nedenle kendinizi yalnız hissetmeniz mümkün değildir. Bu turlarımız pansiyon-otel konaklamalıdır. Pansiyonlarda sinirli sayıda oda olması nedeniyle tek kisilik oda fazla veremiyoruz. Odalara yerleştirme oda sayısı es durumu, kadın - erkek, arkadaşlık durumları göz önüne alınarak rehberimiz tarafından yapılmaktadır.

 
TUR ÖZETİ Trabzon, Gümüşhane, Rize, Artvin; Muhteşem manzaraları, temiz havası, sevecen insanı ile bambaşka bir dünya. Yüzlerce yayla arasından biz sizlere en güzel yaylalardan dolu dolu bir program yapmaya çalıştık. Genel olarak; Trabzon, Rize ve Artvin’in Vadilerini ve yaylalarını gezeceksiniz.

GİDİLEN YERLE İLGİLİ YÖRE BİLGİSİ

 

 

Doğu Karadeniz; eşsiz tabiat güzellikleri ve bu topraklar üzerinde binlerce yıldan beri yaşamış çeşitli uygarlıkların bıraktığı kültürel değerlerle, büyük turizm potansiyeline sahip bir ildir. Tarihsel ve Tabii güzellikler bakımından bu denli zengin olan bölgemizde, turizm faaliyetleri artık 12 ay gerçekleştirilebilmektedir. Kış turizmi, Kongre Turizmi, Termal turizm, Dağ turizmi, yayla Turizmi ve köy turizmi gibi alanlarda faaliyetler görülmektedir.


Yaylalar, Karadeniz’de Tabii ve ekonomik nitelikleri yanında sosyal ve kültürel bir olgu olarak da önem taşımaktadır.

 

 

 

 

Tabiii ve kültürel kaynaklar nedeniyle, önemli çekiciliklere sahip olan Fırtına Havzası ve Kaçkar Dağları Milli Parkı’nda basta; Dağ Turizmi (Tabiat Yürüyüşü/Dağ Yürüyüşü, Kaya Ve Zirve Tırmanışı) Ve Yayla Turizmi, Termal Turizm, Kültür Turizmi, Kırsal Turizm (Tarım Ve ÇiLik Turizmi), Yaban Hayatı ve Kuş Gözlemciliği (Ornito-Turizm), Av Turizmi, Botanik Turizm, Akarsu Turizmi (Sportif Olta Balıkçılığı, Kano Ve Rafing), Kongre Turizmi, olmak üzere, Rafing, Heliski, Kamp ve Karavancılık, Fotoğrafçılık (Foto Safari), Dağ Bisikletçiliği, Yamaç Paraşütü, Atlı Tabiat Yürüyüşü, Film-Belgesel Yapımı, Bilimsel Araştırmalar ve Eğitim Kampları gibi Tabiata dayalı çeşitli rekreasyonel etkinlikler gerçekleştirilmektedir.
 

 

 

Orman varlığı, su varlığı, temiz havası, Tabiata uyumlu geleneksel ahşap konutları, bitkileri, yaban hayatı ile Turizm ve Rekreasyon için önemli bir potansiyeldir. Alternatif (yeşil) turizm için çok uygun bir yöredir. Zengin ormanları, florası ve faunası, buzul gölleri, ırmakları, coşkun dereleri, tarihi, kültürel ve arkeolojik değerleri, peyzaj görüntüleri, dağ ve Tabiat yürüyüşleri, rafing, foto ve jeep safarileri, kış sporları, av spor ve olta balıkçılığı, çim kayağı, şifalı suları, el sanatları, yayla şenlikleri ile bir turizm cenneti olmak için yeterli niteliklere sahiptir.
 
Tabiat ağırlıklı turizm türlerinin görüldüğü Doğu Karadeniz ve yaylaları, aynı zamanda binlerce yıllık kültürel mirasla şekillenen, geleneksel mimari yapı (taş ve ahşap konaklar ve ahşap camiler, yayla evi, nayla, su değirmeni, kemer köprüler v.b.) ve kültür ürünleri (tarım, hayvancılık, giyim-kuşam, zanaat v.b.) ile önemli bir Kültür Destinasyonunu durumundadır.


Özellikle Rize’nin Güneyi’ndeki Kaçkar Dağları ile yüksek dağların eteklerinde yeralan yaylalarda yapılan ve bölge halkının sosyo-kültürel birliğini yansıtan “Yayla Şenlikleri ve Vartevor” kültür turizmi açısından önem arz etmekte; iç turizmin en önemli unsurunu oluşturmaktadır.

 

 

Doğu Karadeniz Coğrafyası ve Tabiatı; Yayla, Eko, Doğa, Yeşil turizm ve Alternatif turizm çeşitleri için çok uygun yöredir. Dolayısıyla Zengin Ormanları, Florası ve Faunası, Krater ve Buzul Gölleri, Buzulları, Coşkun Dereleri, Vadileri, Kaplıcaları, Tarihî, Arkeolojik ve Kültürel Değerleri Olağanüstü Kırsal Peyzaj Görüntüleri İle, Dağcılık, Doğa Yürüyüşleri, Rafting, Foto-Safari, Kampçılık, Bisiklet Turları, Çim Kayağı, Balon, At-Safari, Bal-Yosun Terapi, Sosyal Ve Etnografik Turizm, Eko Turizm, Yayla Turizmi, Agro Turizm, Çim Kayağı, Doğa Tanıma, Bitki Tanıma, Kuş Gözlemciliği, Sportif Olta Balıkçılığı Gibi Turizm Aktiviteleri Ve Yayla Şenlikleri, El Sanatları Gibi Yerel Kültürel Etkinlikleri Ve Değerler İle Şifalı Otları ile Trabzon – Rize ve Artvin alternatif turizm bakımından turizm cenneti olmak için gerekli tüm özelliklere sahiptir.


ULAŞIM 

Minibüs (Ford- Mercedes-Volkswagen) İle ulaşım

ÜCRETE DÂHİL OLANLAR

Konaklama
Kahvaltı
Akşam Yemeği
Ulaşım ve Tüm Ara Transferler
Havaalanı Transferleri
Milli Park ve Özel Müze Giriş Ücretleri
Rehberlik Hizmeti
Müze Ve Ören Yeri Girişleri
Kdv
Seyahat Güvence Sigorta Poliçesi
Samimi, Kaliteli, Güler Yüzlü Hizmet
Yöresel Kültür (Horon, Türkülü Ve Eğlenceler)


ÜCRETE DAHİL OLMAYANLAR

son gün yemeği,
yemeklerde alınacak alkollü ve alkolsüz içecekler
Rafting ve Zipline
Macera parkı aktivite ücretleri
Öğle yemekleri
Otellerdeki ve yemeklerdeki tüm ekstralar

GEREKLİ MALZEMELER 

Önceden Giyilmiş Yürüyüş Ayakkabısı Veya Botu,
Yağmurluk (Panço Tercih Edilmelidir)
Kolay Giyilip Çıkarılabilen Rahat Pamuklu Giysiler,
Zaman Zaman Serin Olabileceği Düşünülerek Kazak,
Polar(Alt-Üst) Giysi, Güneş Kremi, Şapka, Bandana, Küçük Bir Sırt Çantası ,
Yedek Giysi ve Çamaşır, Yedek Çorap, Yedek Ayakkabı, Terlik,
Koruyucu Güneş Kremi,
Fotoğraf Makinesi, Pil, Yedek Film, Yedek Hafıza Kartı Şarj Aleti,
Anti Bakteriyel Jel.

DİĞER BİLGİLER 

Gezi ücretine dâhil olmayan yemeklerde restoran vs. eğlence mekânları rehberlerimiz yer veya yerler önerir, ancak önerilen yerlerden hizmet alma zorunluluğu yoktur. Gezi programını aksatmamak koşuluyla konuklarımız diledikleri yerden hizmet alabilirler.

REHBERLER HAKKINDA

AÇIKLAMA: Turlarda size liderlik yapacak olan kişiler bu coğrafyada doğup yaşayan dağcılık eğitimi almış, Araştırma planlamalar yapmış kişiler, TDF (Türkiye Dağcılık Federasyonu) eğitmenleri oluşmaktadır. Ayrıca yöre bilgisi, Yeterli eğitime sahip ve her türlü donanıma sahip yöre insanlarıdır.
EMİNALİ KALCIOĞLU: TDF 2. Kademe Dağcılık Eğitmeni ve Verçenik Doğa Sporları Kulübü Başkanı
SABRİ ASLİŞEN: TDF Kulübü Sporcusu Dağcı
EMİN BÜLBÜL: Yusufeli Dağcılık Kulübü Başkanı
BÜLENT ERKAN: (Dağlarun Oğlu) Verçenik Doğa Sporları Sporcusu
HİKMET HABERAL (Kaçkarlarun Çobani): Araştırmacı Yazar Ve Turizm Uzmanı

Hava ve yol şartlarına göre Rehberlerimiz Alternatif programımız devreye konulacaktır.

TURDAKİ YEMEKLER 

Kahvaltıda; Yoresel tatlar ağırlıklı olarak, Doğal ürünlerle zenginleştirilmiş menü.Muğlama, Kaygana, Yerli peynir çeşitleri, Minci, Tereyağı,Yerel bal, Likaba reçeli, Marmelat, Yumurta, Süt, Kaymak, Mısır ekmeği, Zeytin çeşitleri, Helva vs.

Öğle yemeklerinde; Öğle yemekleri Ekmek arası sandviç olacaktır. İsteyen konuklarımız Öğle yemeklerimiz gidilen yöreye göre, Yöresel Yemek veya Restaurantta ulusal yemek şeklinde olacaktır.(Kuzu İzgara, Saç kavurma, Köfte, Izgra Ala Balık, Çorba, Muğlama, Pilav, Salata, Yöresel tatlı )

Akşam Yemeklerinde; Otantik (Yerli halkın ürettikleri) yiyecek, Yöresel Tatlar, salata ve tatlılar. .(Kuzu İzgara, Köfte, Izgra Ala Balık, Çorba, Muğlama, Lahana sarması, Turşu Kavurması, Sebzeli Hamsi, Pilav, Salata, Yöresel tatlılar, Sütlaç, baklava, Mısır unu tatlısı, Pepeçura, )

Çoban Ateşi eşliğinde eğlence

Su İhtiyacı: Karadeniz, su açısından sıkıntı çekmeyeceğiniz bir bölgedir. Yürüyüşler sırasında her yerde Buz gibi pınarlardan su bulabilirsiniz. Yanınızda Su matarası veya bir şişe bulundurmanız yeterli.

Not : Turun Detaylı Bilileri Mail Adreslerinize Gönderilecektir

İLETİŞİM VE DETAYLI BİLGİ

Hikmet HABERAL:

0533-6607998

E-mail:hikmethaberal@hotmail.comezgitur.com
2019

 

 

 

 

+90 464 217 8444

Telefon
www.ezgitur.com © email : ezgitur53@gmail.com Tel : 4442253 Adres : Piri Çelebi Mah.İbrahim Karaoğlan Cad 4-G Rize Belediyesi Karşısı Doktorlar Sitesi Altı Rize
X