Anasayfa

Ara

Favori

Sepetim0

Hesabım

(0)

Sümela Hamsiköy Karaca Mağarası Turu

Sümela Hamsiköy Karaca Mağarası Turu
Sümela Hamsiköy Karaca Mağarası Turu
Sümela Hamsiköy Karaca Mağarası Turu
Sümela Hamsiköy Karaca Mağarası Turu
Sümela Hamsiköy Karaca Mağarası Turu
Sümela Hamsiköy Karaca Mağarası Turu
Sümela Hamsiköy Karaca Mağarası Turu
Sümela Hamsiköy Karaca Mağarası Turu
Sümela Hamsiköy Karaca Mağarası Turu
Sümela Hamsiköy Karaca Mağarası Turu
Sümela Hamsiköy Karaca Mağarası Turu
Sümela Hamsiköy Karaca Mağarası Turu
Sümela Hamsiköy Karaca Mağarası Turu
Sümela Hamsiköy Karaca Mağarası Turu
Sümela Hamsiköy Karaca Mağarası Turu
Sümela Hamsiköy Karaca Mağarası Turu

SÜMELA MANASTIRI, ZİGANA, HAMSİKÖY, KARACA MAĞARASI TURU

Tur Programı

 

 

Rize kalkışlı en ekonomik ve en kaliteli Sümela Manastırı turlarının adresi Ezgi Turizm yep yeni tur programı ile yine karşınızda....

Haftanın belirli günleri saat 08:30'da Rize merkezde bulunan acentemiz önünde ile siz değerli misafirlerimizle buluşarak günübirlik Sümela Manastırı Hamsi Köy ve Karaca Mağaraları turumuza başlıyoruz.


  

Ortalama iki saatlik bir seyehatimiz boyunca, karadeniz sahil yolu boyunsa yeşil ve mavi renk cümbüşü arasında süzülerek Trabzon Erzurum yoluna giriyoruz. Değirmendere boyunca Vadinin Panaramik manzarası elipinde devam ederek saat 10:30 sularında Trabzon'un şirin ilçesi Maçka'ya varıyoruz. Altındere Vadisi boyunca ilerleyerek içerisinde Sümela Manastırınında bulunduğu Altındere milli parkına saat 10:50 sularında ulaşıyoruz. Öncelikle seyir terası olarak adlandırılan noktaya çıkıyoruz ve eşssiz doğasını ve Muhteşem Sümela Manastırını karşıdan fotoğraflıyoruz. Ardından 10 dakikalık bir yürüyüşten sonra Sümela Manastırına geçiyoruz. Yaklaşık bir saatlik bir manastır siyaretimiz sonrası tekrar biz bekleyen Ezgi Turizm araçlarının yanına gelerek dönüşe geçiyoruz.

  

Karadeniz Bölgesini güneydoğuya bağlayan tarihi ipek yolundan devam ederek Zigana geçidinden geçerek Gümüşhane ili Torul ilçesi sınırları içerisinde bulunan Cebeli Köyünde bulunan ülkemizin en güzel mağarası olan Karaca Mağarasına ulaşıyoruz. Karaca Mağarasında bir saatlik ziyaret molasının ardından hava ve zaman durumuna bağlı; opsiyonel olarak Torulda yeni hizmete giren Panoramik Cam seyir Teras'a uğrayıp  adrenalini yüksek keyifli bir zaman geçirip Hamsiköy'e doğru yolumuza devam ediyoruz.

  

Sütlacı dünyaca meşhur olan bu güzel köyümüzünde vereceğimiz sütlaç tadımı molası ile turumuzu sonlandırıp Rize'ye dönüyoruz. Bir başka Ezgi Turizm Sümela Manastırı, Karaca Manastırı Turunda buluşmak üzere hoşça kalın, Ezgi ile kalın....


SÜMELA MANASTIRI TARİHÇESİ

Koordinantları : 
40*41*31N 39*39*28E / 40.69194*N 39.65778*E

SÜMELA MANASTIRI, 1903

Sümela Manastırı, Trabzon ili, Maçka İlçesi, Altındere Milli Parkı içerisinde bulunan (Eski Yunanca adı:Panagia) deresinin batı yamaçlarında Kara (Eski Yunanca adı:Mela) tepesi üzerinde deniz seviyesinden 1150 metre yükseklikteki eski yunan Ortodoks Manastırı ve kilise kompleksi olup, tam adı Panagia Sumela veya ''Theotokos Sumela'' dır.

  


TARİHÇE

Kilisenen MS 365-395 yılları arasında inşa edildiği sanılmaktadır. Anadıoluda sıkça rastlanan Kapadokya Kiliseleri tarzında yapılmış, hatta Trabzon'da Maşatlık mevkiinde benzeri b,r mağara kilisesi daha vardır.Kilisenin ilk kuruluşu ile Manastır haline dönüşümü arasındaki yaklaşık 1000 yıllık zaman hakkında fazla bbir bilgi yoktur.

Karadeniz Rumları arasında anlatılan bir rivayete göre Atinalı Barnabas ile Sophronios adlı iki kesiş rüralarında Hz.İsanın öğrencilerinde Aziz Luka'nın yaptığı üç Panagia ikonundan Meyrem'in bebek İsa'yı kollarında tuttuğu ikonun bulunduğu yer olan bügün ki Sümelanın yerini görmüşler. Bunun üzerine birbirlerinden habersizce deniz yoluyla Trabzon'a gelmiş, orada karşılaşıp gördükleri rüyaları birbirine anlatmışlar. Böylece ilk kilisenin temelini bu şekilde atmışlar. Bunula birlikte manastırdaki frenklerde de sıkça yer alan ve özel bir önem verilen Trabzon İmparatoru III.Alexsios'un (1349-1390) manastırın gerçek kurucusu olduğu sanılmaktadır.

14. Yüzyılda türkmen akınlarına maruz kalan kentin savunmasında ileri karakol görevini üstlenen manastırın statüsünde Osmanlı fethinden sonra bir değişiklik yapılmamıştır. Yavuz Sultan Selim Han'ın Trabzondaki şehzadeliği döneminde iki büyük şamdanı da manastıra hediye ettiği söylenmektedir. Fatih Sultan Mehmet, II.Murat, I.Selim, II Selim, III.Murat, İbrahim, IV.Mehmet, II.Süleyman ve III.Ahmet'inde manastırla ilgili fermanları bulunmaktadır. Osmanlı döneminde manastıra verilen imtiyazlar, Gümüşhane ve Trabzon bölgesinin islamlasmaşı sırasında özellikle Maçka ve kuzey Gümüşhane'de Hiristiyan ve gizli Hiristiyan köyleri ile çevirili bir alan oluşturmuştur. 

18 Nisan 1916'dan 24 Şubat 1918'e kadar süewn Rus işgali sırasında Maçka civarındaki diğer manastırlar gibi, bağımsız bir Pontus Devleti kurmak isteyen Rum milislerinin karargahı olmuş, nufüs mübadelesi ile bölgedeki hiristiyanların Yunanistan'a gönderilmesinin ardından önemini yitirerek T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yakın zamanda onarılana dek kaderine terkedilmiştir.

Yunanistan'a mübadele ile göçeden Karadenizli rumlar Veria kentinde Sümela adını verdikleri yeni bir kilise inşa etmişlerdir. Her yıl ağustos ayında tıplı Trabzonda Sümela Manastırında yaptıkları gibi yeni manastırın çevresinde geniş katılımlı şenlikler düzenlenmektedir.

2010 yılında Türkiye Cumhuriyeti izni ile Hiristiyanlarla Meryem Ana'nın göğe yükseliş günü olarak kabul edilen ve kutsal sayılan 15 Ağustos günü 88 yıl aradan sonra ilk ayin düzenlenmş, ayini fener Rum Patriği Dimitri Bartholomeos yönetmiştir.


FRENKLER

Kilisenin içi frenklerle kaplıdır. meryem figürleri Gürcülerin kullandıklarıGürcü Madonna (Meryem Ana) şeklinde resmedilmiştir. Asıl kilisenin apsis kısmında, güney duvarında yukarıda Meryem'in doğuşu ve mabede sunuluşu, tebliğ, Hz. İsa'nın doğuşu, mabede sunuluşu, hayatı ce incil'den resimler yer almaktadır. 

Güney kapısında meyrem'in ölümü ve havariler..

Kilisenin doğuya bakan yukarı kısmında 2.sırada Genesis, Adem'in yaratılışı, Havva'nın yaratılışı, tenrının tembihi, İsyan (Adem ile Havva'nın yasak meyveyi yemeleri), Cennetten kovulma, 3.sırada yeniden dirilme, Thomas'ın şüphesi, kabirde bir melek, Nikaia konsülü, Apsis kısmının dışında yukarıda Mikail, Cebrail bulunmaktadır. 
 

Sümela Manastırı Turları ezgitur.com

 

 

 

+90 464 217 8444

Telefon
www.ezgitur.com © email : ezgitur53@gmail.com Tel : 4442253 Adres : Piri Çelebi Mah.İbrahim Karaoğlan Cad 4-G Rize Belediyesi Karşısı Doktorlar Sitesi Altı Rize
X