https://www.rizetours.com/

Anasayfa

Ara

Favori

Sepetim0

Hesabım

(0)

Günübirlik Batum Turu

Günübirlik Batum Turu

 Her Gün

Kesin Kalıkışlı

Sabah 08:00'de Ezgi Turizm önünden  08:20’da Çayelin’den 08:40’da Ardeşen’den rehberimizin hareket öncesi gerekli kimlik & evrak kontrollerini tamamlamasıyla turumuza devam ediyoruz. 1,5 saatlik yolculuğumuzun ardından Sarp Sınır Kapısına varıyoruz.

Türk  tarafındaki geçiş işlemimizi hızlandırmak için önceden hazırlattığımız kimlikle geçiş belgeleri ile yaklaşık 50 dakika süren (Geçiş İşlem Süremiz Gümrük Kapısının Yoğunluğuna Göre değişebilir) gümrük ve polis işlemleri sonrası Gürcistan’ın özerk bölgesi olan Acara’ya geçip aracımıza yerleşip Günübirlik Batum turumuza devam ediyoruz.

Rehberimizin vereceği bilgiyle öncelikle ihtiyacınız olacağı kadar Gürcistan Parası olan ‘’Lari’’ alıp ilk ziyaretimizi Romalılar döneminden kalan Hz. İsa’nın 12 havarilerinden biri olan Aziz Matthias’n anıt mezarının da bulunduğu söylenen Roma döneminden kalma Asparos (Gonio) Kalesi'ne yapıyoruz. Kale ve içerisinde bulunan arkeoloji müzesini ziyaretimizin ardından öğlen yemeğimizi Gürcü Restorantta gürcü mutfağı alarak veya sahildeki modern bir Türk restoranında alıp,  Batum Şehir merkezine dönüyoruz,

Ortodoks Katedrali (Hz.Meryem Ana Kilisesi), Avrupa Meydanı, Altın Post Medea Heykeli, Piazza Meydanı, Tiyatro Meydanı, Batum Bulvarı, Alfabe Kulesi, Ali ve Nino Heykeli ve Osmanlı dönemi Orta Camiyi de görüp 1 saat serbest zamanımızın ardından saat 17:30’da Sarp Sınır Kapısına hareket ediyoruz. Gümrük işlemlerinin ardından gümrük alanını yürüyerek geçerek Türkiye tarafındaki Sarp Camii önünde aracımızla buluşup Rize'ye hareket ediyoruz. Batum Turu yaklaşık 21.00 gibi Rize Belediyesi önünde sona erecek olup, bir sonraki Ezgi Turizm Gezisinde buluşmak üzere vedalaşıyoruz.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN ÖNEMLİ NOT:
Türkiye ile Gürcistan Devletleri arasında imzalan protokol gereği iki ülke vatandaşları gümrüklerden kimlikle giriş yapabilmektedirler. Nüfus Hüviyet Cüzdanı dışındaki hiçbir kimlik kartı (Ehliyet Dahil) Nüfus Hüviyet Cüzdanı yerine geçmemektedir. 

Nüfüf cüzdanları cipli yada en eski 10 yıllık olması gerekmektedir. Bu nedenle Nüfus Hüviyet Cüzdanlarınızın Yırtık, TC. No’suz, Okunaksız, Resimleri Çok Eski ve Deforme Olmuş, Sonradan PVC Kaplatılmış, El Yazısı ile Müdahele edilmiş Nüfus Hüviyet Cüzdanları gümrük geçişlerinde kabul edilmemektedir. Lütfen hareket etmeden once rehberimizin de uyaracağı üzere Nüfus Hüviyet Cüzdanınızı kontrol ediniz. 

Pasaportunuzla da geçiş yapabilirsiniz ancak 50.-Tl. Yurt Dışı Çıkış Harcı ödemeniz gerekecektir.

Diğer bir önemli husus da 18 yaş altı çocuklar sadece anne ve babaları ile beraber yada her ikisinden aldığ Noter Tasdikli muvafakatname veya Pasapot ile seyahat edebilirler.
Anne veya Babasından birisinin olmaması halinde olmayan ebeveynden noter tasdikli muvafakatname almaları ve rize günübirlik turlar gümrük polisine ibraz etmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde gümrükte kalırsınız. !...

Memurların Yurt dışına çıkarken aldıkları izin belgesi zorunluluğu kaldırılmıştır.
 
Not : Programın akışına veya gereği halinde rehberimiz acentemiz adına tur programını ve restoranlarımızı aynı standartlara bağlı kalmak koşulu ile değiştirme hakkına sahiptir.

 

UR FİYATI
                
 
Fiyatımıza Dahil Olan Hizmetlerimiz.
Profesyonel Rehberlik Ücreti
Guruba Özel Transfer
 
Fiyatımıza Dahil Olmayan Hizmetlerimiz. 
Öğle Yemeği
Yurtdışı çıkış Harcı
Ören yeri ücretleri


Batum’da Ne Yapılır?

Gürcistan Devletinin’ın en popüler şehirlerinden birisi olan Batum, son zamanlarda ülkemizde de gözde bir tatil adresi konumuna geldi. Özerk Acara Cumhuriyeti’nin başkenti Batum, tarihi ve kültürel geçmişi, sıcakkanlı insanları, şahane doğası, lezzetli mutfağı ile keşfedilesi bir şehir. Gürcistan’ın Karadeniz kıyısında yer alan şehir, Artvin ve Ardahan illerimizin sınırında, Sarp sınır kapısından sadece 20 km uzakta yer alıyor.

Manolya ağaçlarının eşlik ettiği geniş bulvarları, heykellerin süslediği parkları, tertemiz sahilleri, Roma, Bizans, Pontus, Osmanlı ve Sovyet izlerini taşıyan tarihi dokusunun özenle korunduğu ilginç ve etkileyici mimariye sahip binaları ile Batum, eski ve yeninin; yeşil ve mavi ile harmanlandığı bir şehir.


Batum’da Ne Yapılır?
Görün

Batum Bulvarı; Batum sahil şeridinde, Karadeniz kıyısı boyunca uzanan Batum Bulvarı, dünyanın en uzun bulvarlarından birisi. Dağ ve deniz arasında kurulmuş şehirlerin cazibesini taşıyan Batum’u yaşamın en iyi yollarından biri de, bu bulvarda uzun yürüyüşler yapmak.

Batumi Boulevard (Seaside Park)

Medea Heykeli; Avrupa Meydanı’nın ortasın yükselen, elinde altın post olan Medea Heykeli, Batum’a her gelenin mutlaka uğradığı bir yer. Altın Post, Yunan mitolojisinde ihtişamı, zenginliği ve iktidarı sembolize eden postun adı. Şehri yürüyerek gezenler, hemen her yerden görülebilen şehrin bu simge yapısı ile yollarını kolayca bulabilirler.
Medea Heykeli, Batumi

Eski postane Binası; Batum’un en gösterişli ve dikkate değer binalarında biri olan Eski Postane Binası, şehrin iki merkez caddesinin kesiştiği noktada yükseliyor.

Alfabe Kulesi; Gürcüce, 2000 yıllık alfabesiyle yaşayan en eski dillerden birisi. Dünyada halen kullanılan 14 alfabeden biri olan Gürcü Alfabesine ithafen, üzerinde Gürcü alfabesinin 33 harfinin yazılı olduğu, 130 m. yüksekliğindeki Alfabe Kulesi, Radisson Hotel’in hemen yakınında yer alıyor.
Alfabe Kulesi, Batum

Tiyatro Meydanı; Batum için bir heykeller şehridir denebilir; Tiyatro Meydanı’nda yer alan deniz tanrısı Poseidon Heykeli ise şehrin en görkemli heykellerinden birisi. Tiyatro Meydanı’nda yer alan 625 sandalyeli, 125 yıllık geçmişe sahip opera binasını da görmeden geçmeyin.

Batum Piazza Meydanı; Burası şehrin merkezi de sayılabilecek bir yer. Sık sık konser ve konferanslar için de kullanılan meydan, mimari özellikleriyle tipik bir İtalyan meydanını anımsatıyor. Meydanın orta kısmındaki alanda yere döşenmiş mozaikler dikkatlerden kaçmamalı.
Ali ve Nino Heykeli; Amerika’da yaşayan heykeltıraş Tamara Kvesitadze’nin, Azeri yazar Kurban Said’in, Azerbaycanlı genç ile Gürcü kız arasındaki aşkı anlattığı “Ali ve Nino” öyküsünden esinlenerek yaptığı heykel, Aşk Heykeli olarak da adlandırılıyor. Müzik eşliğinde dönerek pozisyon değiştiren bir kadın ve bir erkekten oluşan, 7 metre yüksekliğindeki metal heykeller, birbirlerine doğru hareket ederek her 10 dakikada birleşiyor.
Ali-Nino Heykeli, Batum

Botanik Bahçesi; Dünya’nın en büyük 2. botanik Bahçesi olan Batum Botanik Garden, şehrin 10 kilometre kadar kuzeyinde yer alıyor. Karadeniz’in kıyısında Mtsvane Kontskhi bölgesinde yer alan bahçe, 100 yıldan fazla geçme sahip. 5000’den fazla bitki türü barındıran bahçe tam bir oksijen deposu.

Kutsal yerleri ziyaret edin; Acara halkı, Roma döneminde Hristiyanlığı kabul etmiş. Osmanlı’nın Kafkasya bölgesini fethiyle birlikte, 15. yüzyıldan itibaren halkın büyük bölümü Müslümanlığı benimsemiş. Batum (Orta) Camii; Neo-Gotik tarzda inşa edilmiş 3 kubbeli Virgin Mary Kilisesi; Piazza Meydanının hemen yakınındaki St Nickolas Church görülebilir.

Eğlenin
Deniz KeyfiGürcistan sahil boyunca denize girilemeyen hiçbir kesim yok zaten. Karadeniz’in hırçın yapısı Batum’da daha sakin bir havaya bürünmüş. Plajı oldukça taşlı bir yapıya sahip olan Batum’un sahil şeridi boyunca her yerde denize girilebiliyor.

Gürcistan Devletinin en büyük kentlerinden biri olan Batum aynı zamanda Acara Özerk Cumhuriyetininde başkentidir. Batum’da yeşilin binbir tonuna rastlarken, bir tarafta da Karadenizin masmavi güzellikleri selamlar sizleri. Batum’da insanlar çok huzurlu ve sakin bir şekilde yaşarlar.  Karadeniz ikliminin yaşandığı Batum'da, Çoruh Nehrinin deltası havasını ılımanlaştırıyor.
 
Sarp sınır kapısı her ne kadar sınır kapısı olarak geçse de zamanla iki dost ve kardeş ülke arasında formalitelerin yerine getirildiği bir olarak kalmıştır.
 
Batum’a seyahat etmek için kaç neden sayabiliriz


1. Gürcistana Türk Kimlik kartları ile geçiliyor.
Gürcistan Devletinin tüm şehirlerine olduğu gibi Havayolu ve Karayolu ile gidecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları pasaportsuz, kimlik kartları ile Batum’a geçebilmektedir. Gürcistan Ülkemizin Vizesiz seyehat edilebilen ülkeler arasında yer almaktadırç
Özel Havayolları ve Türk Havayolları ile haftanın her günü karşılıklı seferler vardır. Ayrıca iki ülke arasında yapılan anlaşma ile Artvin ve Hopa Batum Havalimanını kullanmaktadır. Özel araçları ile Batum’a gitmek isteyen vatandaşlarımız, az bir miktar ücret ödemektedir. Bu da Gürcistan Trafik Sigortası yaptırma zorunluluğundan kaynaklanmaktadır. Petrol fiyatları Batum’da ucuz olduğundan araçla geçmek sürücüler için avantaj oluşturmaktadır.

2. Otantik Batum Caddeleri
BatumŞehri, ilerisi için Kafkasların ve Karadenizin geleceği oldukça parlak cazibe yerleri arasında yaer almaktadır. Heykellerle dolu ve Manolya ağaçlarının süslediği Sovyetlerden kalma çok geniş caddeleri, parkları ve meydanlarıyla tam bir gelişmiş Avrupa şehirlerini andırıyor. Arnavut kaldırımlı yolları, uzun ve geniş bulvarları, denize paralel uzanan yürüyüş ve bisiklet yolları ile yürümesi zevkli bir şehir.
Şehir merkezinde Sovyet döneminden kalma hoş, ama bakımsız binalar ve heykeller bulunuyor. Arka sokaklara girdikçe ise sokakta oynayan çocukları, mahalle bakkallarını, apartmanlar arasına gerilmiş iplere dizili renkli çamaşırları görüyorsunuz. Türkiye’nin seksenli yıllarını akıllara getiriyor. Şehir oldukça güvenli, yürüyerek keşfetmek ise en güzeli.

3. Eşi olmayan bir doğa harikası: Botanik Bahçesi
Batum’a gitmek için en önemli sebeplerden birisi Boranik Park (Botanik Bahçe)’dir. Gelen Turistleri büyüleyen bu muhteşem eser şehir merkezine 9 km uzaklıkta yer almaktadır. Sovyetler birliği zamanında oluşturulan ve bu güne kadar oldukça güzek korunarak gelen Batumi Botanical Garden, Karadeniz’in kıyısında Mtsvane Kontskhi bölgesinde, 108.7  hektarlık bir alanda kurulmuştur.  Dünyanın en büyük botanik parkları arasında 2. Sırada gelmektedir. İçerisinde beş binden fazla bitki türü ve ağaç bulunduran Batum Botanik Bahçesinde Amerikan Hollywood bir çok sinema filmi çekilmiştir.
Batum’a gelmek için ilk nedenlerden birisi olarak Batum Botanik Bahçesini sayabiliriz. Cennet yeşili mis kokululu her çeşit çiçek, ağaç ve ormanların arasında yürüyüş yapmak tarifi imkansız haz verir insana. Sizde Batum’a gittiğinizde Botanik bahçesine uğramadan dönmeyin.

4. Ucuz ve Farklı ürünleri içinde barındıran alışverişler
Son yıllarda Gürcistan Para Birimi Lari Türk Lirası karşısında oldukça değer kazansa da özellikle elektronik ürünle Türkiyeden daha ucuz. Batum’a giden vatandaşlarımızın tercih ettiği alışverişlerin başında Iphone ve Samsung Cep Telefonları, Sigara, Şarap, sebze ve meyveler gelmektedir. Yine de alışveriş tutkunları için sadece alışveriş için gidilecek ülkelerden biri olduğu söylenemez.

5. Batum Yemek Kültürü
Batum yemek kültürü, Türk vatandaşlarımız için, ağız tadına düşkün olanları tatmin edecek derecede güzel. Baklavadan tutun da, ince belli bardakta çaya kadar bir çok şey var. Sokaklarda dönerciler ve Türk restoranları da bulunuyor, ama Batum’a kadar gitmişken farklı lezzetler tatmalısınız. Batuma gelmişken Sulguni Peynirini, Harça Çorbasını, Haçapurisini ve Badricani yemekleri tadılmasını tavsiye ederiz. Birde Armut Suyu almadan ve tatmadan geri dönmemenizi tavsiye ederiz.
Rengarenk Batum gece hayatı
Batum gece hayatı nedeniyle, burası kimileri tarafından günah şehri olarak tanımlanıyor. Lüks otellerin kumarhaneleri ve discoları cıvıl cıvıl. Zaten burada kumar ve gece hayatı geçim kaynaklarının en önemlilerinden. Şehirden Asya’nın Las Vegas’ı olarak da söz ediliyor. Batum’da kumar ve içkinin ucuz olması, Türkiye, Ermenistan, İran gibi ülke vatandaşlarını buraya çekiyor.
Batum’un Türk insanı için günahların şehri olarak anılması yerine, yaz tatillerinde gidilebilecek bir turistik destinasyon olarak akıllarda kalmasını isterim doğrusu.


ezgitur.com 2019
https://www.rizetours.com/

X