Anasayfa

Ara

Favori

Sepetim0

Hesabım

(0)

Gito ve Badara Turu

Gito ve Badara Turu
Gito ve Badara Turu
Gito ve Badara Turu
Gito ve Badara Turu
Gito ve Badara Turu
Gito ve Badara Turu
Gito ve Badara Turu
Gito ve Badara Turu
Gito ve Badara Turu
Gito ve Badara Turu
                    
Saat 08:30 Rize merkezden acentemiz önünden hareket ediyoruz. Saat 08:45’da Çayeli (Mapavri), 09:00’da Pazar (Atina), Saat 09:15’te Ardeşen (Ardışen) Atmaca heykelinin önünden siz misafirlerimizi aldıktan sonra turumuza başlıyoruz.

Muhteşem tabiat zenginliği içinde yolculuğumuza devam ederken Fırtına Deresi üzerinde bulunan tarihi taş kemer köprüler bizleri selamlıyor.  Hoşdere Köyü, Şehitlik Köyü,  Behice Köyü, Dikkaya Köyü ve Hüllüköy Köyünden geçerek Rize’nin en otantik ilçelerinden Çamlıhemşin (Vicealtı)’na varıyoruz.Çat ve Hala Deresinin kesişme noktasında kurulu tarihi bir ilçe olan Çamlıhemşin’den Çat Vadisine giriyoruz. Vadi üzerinde cennet yeşili, mis kokulu çam ormanlar arasında derenin şırıl şırıl sesiyle birlikte yolculuğumuz devam ederken Karadenizde dizi ve sinema filmlerinin çekildiği Şenyuva (Çinçiva)  Köyüne varıyoruz.  Eski adı Çinçiva olan tek kemerli Çinçiva köprüsünün muhteşem görünümü  ile burada yarım saat fotoğraf molası veriyoruz. Köy içerisinde bizleri bekleyen aracımıza binerek yolumuza devam ediyoruz.Tarihi ipek yolu üzerinde bulunan Dere yatağından yaklaşık 150 Metre Denizden 750 metre yükseklikte bulunan sarp bir kaya üzerinde 8 burç ve bir gözetleme kulesinden ibaret olan ve 14.yy’da Kommenos kiralığı zamanında inşa edilen Zilkale’ye ulaşıyoruz. Burada hiç unutamayacağınız anları Rize Ezgi Turizm farkıyla sizlerin yaşamanıza vesile olacağız. Zilkale’den ayrılıp vadi boyunca yolumuza devam ediyoruz.  Rakım yükseldikçe bulutların  üzerine çıkıyoruz ve muhteşem güzelliğiyle ve sıcak insanlarıyla GİTO Yaylası karşılıyor bizleri.Çamlıhemşin ilçesine bağılı GİTO yaylası bölgenin en bozulmamış yaylalarının başında gelmektedir. Bu yaylada telefon yok, elektrik yok, internet yok.. Herşeyin tabii, insanıyla, yemekleriyle, hayvanlarıyla GİTO Yaylasına ulaştığınızda dünyayla tamamiyle irtibatınızı kestiğinizi hissedeceksiniz.Doğa Yürüyüşü ve dinlenmek için en ideal yerlerden olan GİTO yaylasında doğayla baş başa kalarak vakit geçiriyor, treeking yapıyoruz ve kartpostallık fotoğraf çekerek günümüzü geçiriyoruz. Gito yaylasından ayrılarak Egenin hamsisi dizisinin çekildiği Badara Yaylasına geliyoruz. Bozulmamış yayla evleri bugün bile yaylacılık yapılan Rizenin en otantik yaylası olan Badara yaylasında hoş vakitler geçirdikten sonra turumuzu bitiriyoruz.

Rize Ezgi Turizm Kaçkar Dağlarını kaplayan sisi, yemyelik bitki örtüsünü ve karlı doruklarıyla, muhteşem dağların barındırdığı güzellikleri görmek için; bahardan sonra  her yaz dağcılar, fotoğrafçılar ve şehirden kaçmak isteyen misafirlerimizi Gito yaylasına davet ediyor. Saat 17:00 sularında GİTO Yaylasından ayrılarak dönüşe geçiyor 20:00 sularında Rize merkeze dönüyoruz.


Bir Başka Rize Ezgi Tur organizasyonunda buluşmak ümidiyle.  Allaha ısmarladık.
GİTO YAYLASI

Gito yaylası, Cennet Rize'nin  yaylaları arasında en çok görülmesi talep edilen yaylası haline gelmiş durumda. Nasıl ki Ayder yaylası, Pokut yaylası, Huser yaylası son zamanlarda çok ziyaret ediliyor. Gito Yaylası da Çamlıhemşin ilçesine yakın olmasıyla Doğu Karadeniz turları için programda kesinlikle olması gereken yaylalardan biridir. Rize’de yüzlerce yayla vardır. Saymaya kalktığımız zaman kelimelerle ifade edemeyeceğimiz kadar yayla olduğunu söyleyebilirim. Kesinlikle hepsi birbirinden güzel yaylalar. Ezgi Turizm olarak Gito hakkında öğrenmek isteyeceğiniz merak ettiğiniz konuları aşağıda sıraladık. Ayrıca Rize İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne bağlı internet sitesi ve yazılı kaynaklardan da Gito Yyalası hakkında gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.


 
GİTO YAYLASI NERDEDİR? GİTO YAYLASINA ULAŞIM NASILDIR ?
 
Cennet yeşili güzellikteki GİTO Rize'nin en küçük ve güzel ilçelerinden biri olan Çamlıhemşin'e sınırları içerisindedir. Çamlıhemşin ile Gito arası uzuklık 31 kilometredir. İlk çıkış noktasından sonra rotamız Çamlıhemşin kazasından 12 km uzaklıkta bulunan Zil Kale oluyor. Zil Kale'yi geçtikten sonra güneye ve batıya doğru 18 km yol katederek yaylaya ulaşıyoruz. Yüksekliği 2100 metre olan GİTO'ya ulaşmanız için Çamlıhemşinden itibaret 2 (iki) saat yol katetmemiz gerekmektedir.  Çamlıhemşin’den Gito Yaylasına düzenli yolcu taşımacılığı bulunmamaktadır. Gito yaylası için ya kendi araçlarınızla gitmeniz yada Rize ve ilçelerinden düzenlenen günübirlik turlara katılmanız gerekmektedir. Çamlıhemşin'den Çat Vadisine devamından  Zilkale bölgesine kadar yollar çok güzel olsada Gito sapağına yani anayoldan sağ tarafa dönünce yolların boozuk olduğunu söyleyebiliriz.GİTO YAYLASI NASIL BİR YER?
Son yıllarda yerleşik yaylacılık yapanların sayısı azalsa da tarım ve hayvancılığın yapıldığı, insanların bahar aylarından başlayarak tarım ve hayvancılık yapmak için geldikleri, yerleşik hayat sürdükleri bir bir yerdir. Son yıllarda ülkemizde şehir hayatının stresnden uzaklaşmak isteyenlerin amatör yada profesyonel fotoğrafçıların, tabiat severlerin uğrak yeri haline gelmiş durumda. Çevreye karşı duyarlı sakinleri sayesinde otandil ve doğal yapısı bugüne kadar çok güzel bir şekilde korunmuştur. Kendini doğayla başbaşa bırakmak isteyenler için tam ideal bir gezi noktası olduğunu düşünüyoruz. Misafirleri için Gito Yaylasında en güzel şeylerden biri sabah uyandıklarında, pencereden baktıkları zaman gördükleri bulut denizidir. Aşağıdan yukarıya dğoru ormanları kaplayan bulutlar eşliğinde yeni güne merhaba dediğimiz gibi bu eşsiz manzara karşısında kahvaltı yapmanın duygusu tarifi imkansız anlardan biri olmaktadır. GİTO YAYLASINDA KONAKLAMA
Gito Yaylası için konaklama'yı merak edenler için 6-7 adet yayla evi mevcuttur. Yayla sakinleri ve Rize Valiliği yayla dokusunun bozulmaması için beton yapılaşmaya müsade etmemektedir. Dolayısıyla odalarda banyo ve tuvalet olmayıp; bu hizmetler ortak kullanım içierisinde menvuttur. yaylada doğa ile başbaşa kaldığınız için bu durumu hoş göreceğinizi umuyoruz. 
 
Gito Yaylasında konaklama seçenekleri :
  • Kaçkar Dağ Evi
  • Gito Bungalov
  • Gito Dağ Evi
  • Gito Konak
  • Hozboncuk Dağ Evi
  • Koçira Pansiyon


ezgitur.com 2019

+90 464 217 8444

Telefon
www.ezgitur.com © email : ezgitur53@gmail.com Tel : 4442253 Adres : Piri Çelebi Mah.İbrahim Karaoğlan Cad 4-G Rize Belediyesi Karşısı Doktorlar Sitesi Altı Rize
X