Anasayfa

Ara

Favori

Sepetim0

Hesabım

(0)

Arapdüzü Çağrankaya Handüzü Eğzar Turu

Arapdüzü Çağrankaya Handüzü Eğzar Turu
Arapdüzü Çağrankaya Handüzü Eğzar Turu
Arapdüzü Çağrankaya Handüzü Eğzar Turu
Arapdüzü Çağrankaya Handüzü Eğzar Turu


Misafirlerimiz ile 09.00 Rize Ezgi Turizm önünde buluşuyoruz. Ardından Güneysu Vadisine doğru yola çıkıp doğa ile iç içe bulunan 800 m yürüyüş parkuru tahta asma köprülerden geçerek, Arap Düzü Şelalesine ulaşıyoruz, şelaleyi izlemek için özel yapılan Seyir Terasın da oturup fotoğraf çektirerek temiz havanın tadını çıkartıyoruz. Yol güzergahımız da bulunan Handüzü Yaylası ve mesire alanı görülesi başka bir durağımız oluyor, burada verdiğimiz kısa mola ardından yolumuza devam ediyoruz.

 
Zirveye doğru tırmanışa geçerken ayaklarımızın yerden kesildiğini hissedeceğiz ve bizleri bulutların üstünde bir dünya olan, 2600 m yükseklikte bulunan ve bölgenin en büyük yaylalarından olan Çağrankaya Yaylası karşılıyor. Çağrankaya doğal seyir terasında verdiğimiz molamızla dev kayalıklara karşı yüksek sesle haykırışlarımızın geri dönerek yankılandığını göreceğiz, festival alanlarında verdiğimiz molalar eşliğinde buz gibi akan sulardan içerek, anılarımıza anılar katmaya devam ediyoruz.
 
Faso Yaylasını yukardan izleyerek tulum dinletisi ve karşılıklı türkü söyleyerek meralarda otlayan ineklerin çıngıraklarıyla dinleniyoruz. Yol güzergahımız da Sırt Yayla da kısa bir mola verip öğle yemeği için merkezi bir konumda bulunan Yediçukur Yaylasına uğruyoruz, yaylanın içinde yürüyerek öğle yemeği için yayla evimize varıyoruz.
 
Çaylarımızı yudumlarken rehberimiz tarafından Demirdağı eteğinde bulunan Yediçukur Yaylası ve çevre yaylalar hakkında bilgiler elde edip yayla halkıyla sohbet etme imkanına sahip oluyoruz.
 
Öğle yemeği sonrasında Eğzar Yaylasına doğru yola çıkıyoruz, yolumuz üzerinde organik likapaları görüp de yemeden olmaz diyor ve aracımızı durdurup likapa çayırlarına kendimizi bırakıyoruz ellerimiz ve ağzımız simsiyah olurcasına likapaların tadını çıkartıyoruz. Eğzar Yaylası çayırlarında horon halkamızı kurup vadiyi izleyip türküler söyleyip günün yorgunluğunu atıyoruz.

Ayaklarımızın altında kalan bulutlardan oluşan sis denizi, bizi kendisine hayran bırakacaktır. Eğzar Yaylası gezisi sonrası dönüş yoluna geçiyoruz, Cimil Deresine doğru inerken bizlere eşlik eden çam ormanları yol güzergahın da bulunan akarsular ve şelalelere uğrayarak İkizdere’ye varıyoruz ve Rize Merkez’e doğru devam ediyoruz. Misafirlerimizden eğlence dolu bir günün sonunda ayrılıyoruz ve bir başka EZGİTUR organizasyonunda buluşmak üzere vedalaşıyoruz.

ezgitur.com
2019

+90 464 217 8444

Telefon
www.ezgitur.com © email : ezgitur53@gmail.com Tel : 4442253 Adres : Piri Çelebi Mah.İbrahim Karaoğlan Cad 4-G Rize Belediyesi Karşısı Doktorlar Sitesi Altı Rize
X